DÜNYA ÇAPINDAN ONLARCA DİNİ LİDER EŞCİNSEL ONARIM TERAPİLERİNİN YASAKLANMASI ÇAĞRISI YAPTI

DÜNYA ÇAPINDAN ONLARCA DİNİ LİDER EŞCİNSEL ONARIM TERAPİLERİNİN YASAKLANMASI ÇAĞRISI YAPTI

Dünyanın dört bir yanından 370’ten fazla dini lider, insanların cinsel yönelimlerini veya toplumsal cinsiyet kimliklerini değiştirmeye yönelik “eşcinsellik onarım terapilerinin” yasaklanması çağrısında bulundu. Bu “terapilerin” yasaklandığı çok az ülke bulunuyor.

Dini liderler çeşitli ülkelerde LGBT ilişkilere getirilen yasakların da kaldırılmasını talep etti.

İmzacılar arasında dünyanın tüm büyük dinlerinden temsilciler bulunuyor.

Reuters’a konuşan dünyadaki LGBT dostu nadir camilerden biri olan Güney Afrika’nın Cape Town kentindeki Masjidul Ghurbaah’nın kurucusu İmam Muhsin Hendricks, “Müslümanların bunu konuşmaya hazır olduğunu düşünüyorum” dedi ve ekledi:

“Afrika’nın farklı bölgelerinde altı imam eğitiyorum ve bu konuya yaklaşımdaki açıklık inanılmaz.”

İngiltere’deki Ozanne Vakfı’nın örgütlemesiyle imzalanan metinde, dinlerin yüzyıllardır LGBT’lere baskı uygulaması nedeniyle pişmanlık duyulduğu aktarıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson “terapiler” hakkında bu yaz yaptığı açıklamada bunların korkunç bir şey olduğunu ve bir an önce yasaklamak istediklerini söylemişti.

BBC LGBT Muhabiri Ben Hunte ise 2018’den bu yana iki başbakanın bu yönde söz verdiğini fakat hâlâ bir adım atılmadığını hatırlattı.
 


29 Mart 2022 tarihinde yayınlandı, 427 kez görüntülendi.
DİĞER YAZILAR

İZMİR’DE TRANS KADIN ÇEKYAT İÇERİSİNDE ÖLÜ BULUNDU

İzmir’in Bornova ilçesinde, bir süredir kendisine ulaşılamadığı için yakınlarının polise kayıp başvurusunda bulunduğu ‘Miraş Güneş’ isimli trans kadının kendisine ait boş dairede başına sert cisimle vurularak öldürüldüğü ortaya çıktı. Olay, 11 Mart 2021 saat 23.45 sıralarında Bornova ilçesine bağ...

7 ay öncedevamını oku »

FIFA gay hakem Hagen`e desteğini açıkladı

IFA hafta içinde gay olduğunu açıklayan Tom Harald Hagen`e destek verdi. Yapılan açıklamada 42 yaşındaki hakemin itirafı `cesur` olarak nitelendirildi. FIFA DESTEĞİNİ AÇIKLADI Uluslararası Futbol Federasyonu, Hagen`in açıklamasına desteğini gösterdi. FIFA`nın Sosyal Sorumlulu...

7 ay öncedevamını oku »